Sağlık

Ardıç ve Tohumu Şifalı  Zayıflatıcı  Faydaları

Ardıç ve Tohumu Şifalı Zayıflatıcı Faydaları

Ardıç ve tohumu şifalı  zayıflatıcı  faydaları olarak fazla bilinmediği için gizli kalmış bir bitkidir. Eski zamanlarda tıp konusunda gelişmelerin en başında özellikle ardıç ağacı ve ardıç tohumundan elde edilen kürler açık yaraların ve vücut metabolizmasında ortaya çıkan düzensizliklerin tedavisinde alternatif tıp ürünü olarak kullanımı yapılmakta olduğu anlaşılmaktadır. Kokusu hoş olmasının yanında tadının acı olması tüketiminde zorluk çekilse de yapısında bulunan reçine, uçucu yağlar, organik asitler, glikoz maddesi, sakaroz maddesi yanında içermiş olduğu C vitamini sayesinde faydaları sağlık açısından oldukça yüksektir. 

Ardıç ve tohumu şifalı  zayıflatıcı  faydaları olarak belirtileceklerin en başında iştah açıcılığının yanında sindirim sistemi üzerindeki etkileri sayesinde bir çok sindirim sistemi rahatsızlıklarında şifalı bitkiler kategorisinde önemli yer tutmaktadır. Vücut metabolizması zayıf olanlar için güçlendirici ve enerji sağlayıcı etkisinin kansızlık problemini tamamen çözmesi sayesinde tıp alanında bir çok tedavi için kullanılan ilaç sanayisinde destekleyici ürün olarak kullanılmaktadır. Hastalıklarda yan etkileri önleyici faydaları sayesinde iyileşme süreçlerini hızlandırarak antiseptik özelliğini ortaya koymaktadır. 

Şeker hastalarının rahatlıkla yapılan kürleri kullanmaları sayesinde kan şekerini dengeleme aşamasında kan şekerini düşürücü etkisini ortaya koymaktadır. Özellikle bayanların özel günlerinde ortaya çıkan adet sancılarını azaltıcı etkileri sayesinde kullanımı yapılmaktadır. İdrar söktürücü etkileri olarak bilinen en belirgin faydası böbrekleri temizlemesi olmaktadır bütün bu faydaları yanında bilinen diğer özellikleri; 

  • Bayanlarda ortay çıkan akıntıları kesici etkisi vardır. 
  • İçinde bulunan reçine ve glikoz maddelerinin etkileri ile terletici olması vücutta bulunan fazla suyun atılmasını sağlamaktadır. 
  • Romatizma hastalıklarında ağrıların yok edilmesi ve tedavi sürecinde iyileşmeyi arttırıcı etkileri mevcuttur. 
  • Solunum yolları rahatsızlıklarında açıcı etki göstererek iyileştirmesi ayrı bir fayda olmaktadır. 
  • Soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemindeki kuvvetlendirici etkisi en belirgin özelliklerindendir. 

Ardıç ve tohumu şifalı  zayıflatıcı  faydaları olarak kullanılırken yapılacak olan tohumların toz haline getirilerek kür yapılması gerekmektedir. Ayrıca ardıç dallarından elde edilen katran uyuz ve egzama rahatsızlıklarında kullanıldığında tedavi edici etkisi vardır. Bütün bu faydalarının geçmişte tek başına ortay çıkardığı etkileri günümüzde bir çok diğer etkili yöntemlerle desteklenmektedir.