Kaç Kalori?

Yoğurt Kaç Kalori? Yoğurt Besin Değerleri?

Yoğurt Kaç Kalori? Yoğurt Besin Değerleri?

Yoğurt, en fazla tüketilen süt ürünlerinin başında gelmektedir. Yemeklerimizin, meyve salatalarımızın vazgeçilmezi olan yoğurt tüketimine önem vermeli ve sağladığı faydalardan yararlanmalıyız. Ancak unutulmamalıdır ki bir kâse yoğurt 138 kalori içermektedir.

Kemik gelişimine büyük fayda sağlayan yoğurt, herkesin, özellikle çocukların tercih etmesi gereken bir süt ürünüdür. Bebeklerin de ek gıdaya geçiş döneminde ve sonrasında da yoğurt tüketilmesi son derece önemlidir. Yoğurdun içerisinde B12 vitamininin bulunması, yoğurdun önemini son derece artırıyor. Düzenli şekilde yoğurt tüketirseniz, vücudunuzda besin açığı oluşmasını da önlemiş olursunuz. Yoğurt tüketimi, tansiyonunuzun kontrol altında olmasını sağladığı gibi, yoğurdun içerisinde bulunan laktik asit de diş eti sağlığını koruyacaktır. Yoğurdun faydaları saymakla bitmez.

Kuru ciltten şikâyet ediyorsanız, yoğurt ile uygulayacağınız masaj sayesinde yoğurt, cildinizi nemlendirecek, ölü derilerinizden kurtulmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda yoğurdu sadece yemenin yanı sıra içerisine meyve katarak da tüketebilirsiniz. Ancak dışarıdan alınan paket içindeki meyveli yoğurtları tercih etmemeli, kendi elinizle meyve kattığınız yoğurdu tüketmelisiniz. En önemlisi yoğurdu dolabınızdan hiç eksik etmemeli her daim kontrollü şekilde tüketmelisiniz.

Hazır Yoğurt mu Ev Yoğurdu mu?

Elbette ev yoğurdunun yerini hiç bir şey tutamaz. Sütümüzü taze şekilde alıp kaynatırız. Mis gibi kokarken sütümüz, soğumasını bekleriz. Sonrasında hiçbir katkı maddesi kullanmadan yoğurdumuzu mayalarız. Her şey doğal ve bizim güvendiğimiz şekilde gerçekleşir. Hazır yoğurtlarda bir çok ek madde kullanıldığından vitamin kaybına uğramaktadır. Bunun için ev yoğurdundan şaşmamalı ve daima sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz.

Yoğurdun İçerisinde Bulunan Besin Kaynakları Nelerdir?

Yoğurdun içerisinde B12 ve C vitaminleri bulunur. Aynı zamanda potasyum, sodyum, kalsiyum, demir ve manganez de yoğurdun içerisinde bulunan önemli besin değerleridir. Omega-4 yağları da yoğurtta bulunur.

Kalsiyum ve Yoğurt

Kemik yapısının korunmasına büyük katkı sağlayan kalsiyum, yoğurdun içerisinde bulunan önemli bir mineraldir. Kemik yapısının güçlenmesi ve vücudun enerji bulması için yoğurt tüketmek, büyük öneme sahiptir. Özellikle çocukların küçük yaştan itibaren yoğurt tüketimine alıştırılması gerekmektedir.

Yoğurt Kilo Verdirir mi?

Yoğurt, diyet yapanların adeta kurtarıcısıdır. Çünkü vücuttaki yağların yakılmasını sağlar. Yoğurdun içerisinde bulunan kalsiyum ve amino asit, fazla yağların yakılmasını sağladığı gibi kasların kuvvetlenmesine yardımcı olur. Bunun için diyet yapanlar bol bol yoğurt tüketmeli ve yağ yakımını kolaylaştırmalıdır. Ancak, yoğurdu tüketirken de kalori miktarını dikkate almalı ve dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz.

Kaynak: https://www.kackalori.com.tr/KacKalori/1-kase-yogurt