Kaç Kalori?

Muz Kaç Kalori? Muzun Faydaları?

Muz Kaç Kalori? Muzun Faydaları?

Muz, hemen hemen herkesin sevdiği ve yedikçe yemek istediği son derece faydalı bir meyvedir. Muz, içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde, vücudu esler, vücuda enerji verir. Bir muz 111 kalori içermektedir. Her besin için dikkat edilmesi gerektiği gibi muz tüketirken de kalori değerlerine dikkat etmeliyiz. Muz, fazla tüketildiğinde kilo almamıza sebep olacağı gibi, alerji sorunu da yaşayabiliriz.

Muz İçerisinde Hangi Besin Değerlerini Barındırır?

Muz içerisinde protein, sodyum, potasyum, magnezyum barındırır. Aynı zamanda muzda, A,E,K,C vitaminleri de bulunmaktadır.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muz, kan basıncının düzenlemesine büyük oranda yardımcı olmaktadır. Muzun içerisinde kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olan potasyum bulunduğundan, vücudu felç ve inmelere karşı koruyarak güçlendirir. Aynı zamanda yapılan araştırmalar, muzun felç ve inme riskini %40 azalttığını kanıtlamıştır. Böbrek taşı sorunu yaşayan kişiler de muz tüketmelidir. Çünkü muz tüketimi, böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olacaktır. Muzun en bilinen faydası ise vücuda yoğun miktarda enerji vermesidir. Bu özelliğinden kaynaklandığı gibi de çok fazla tüketildiğinde vücudun alerjik reaksiyonlar göstermesine sebep olabilmektedir. Günde 1 muz tüketimi ile kendinizi daha dinamik ve enerjik hissedebilirsiniz. Muz, sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardımcı olan bir meyvedir. Mide ekşimeleriniz varsa, muz tüketerek u durumun ortadan kalkmasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda da midede ülser problemi yaşayanlar var ise muz tüketerek, iyileşme sürecini hızlandırabilirler. Muzun içerisinde bulunan birçok vitamin sayesinde muz, stresi azaltır. Ruh halinin daha düzenli olmasına olanak sağlar. Muzun içerisinde bulunan A, E ve C vitaminleri, göz sağlığını koruyarak, gözlerinizin hastalıklara yakalanmasını büyük oranda engellemektedir. Muz tüketmek, kan değerlerinin korunmasına ve vücudunuzun güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasına büyük katkı sağlar. Çünkü muzun içerisinde bulunan B6 vitamini kan için oldukça faydalıdır. Muz tüketmek, çocuklara da büyük fayda sağlar. Bağışıklık sistemini düzenlediği gibi, öksürük ve soğuk algınlığı durumlarında, bal ile karıştırılarak tüketilirse iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Diyet Yapanlar Muz Tüketmeli mi?

Diyet yapanların elbette muzdan ve faydalarından mahrum kalmaması gerekir. Bunun için de diyet yapanların da rahatlıkla tüketebileceği muz, sizin tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, tüketirken kalori miktarı dikkate alınmalı, ona göre tüketilmelidir. İçerisinde lif bulundurduğundan, sindirimi yavaş olur ve tok kalmanızı sağlar. Hem enerjik hem de tok kalmak istiyorsanız, ölçülü bir şekilde rahatlıkla muz tüketebilirsiniz.

Kaynak: https://www.kackalori.com.tr/KacKalori/1-adet-muz