Kaç Kalori?

Mandalina Kaç Kalori?

Mandalina Kaç Kalori?

Kış aylarının vazgeçilmezi olan ve yedikçe mutluluk veren mandalina ile bol miktarda C vitamini alarak, kış ayını hastalanmadan geçirebilmeniz mümkün. Bir mandalina 47 kaloridir. Turunçgillerin en gözdelerinden olan mandalinanın faydaları da saymakla bitmez. Mandalina, kış aylarında toplanır ve sera üretimi sayesinde, yıl boyunca da marketlerde bulabilirsiniz. Ancak her meyveyi mevsiminde yemek en doğru olanıdır. İster suyunu sıkın, isterseniz dondurmanıza, pastanıza katın. Mandalina, her şekle girebilme özelliğine sahip bir meyvedir. Özellikle çocuklarımıza kış aylarında bol bol mandalina yeme alışkanlığı kazandırmalıyız.

Mandalinanın İçerisindeki Besin Değerleri Nelerdir?

E ve C vitamini bakımından zengin olan mandalinanın içerisinde, tiamin, piridoksin, sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır gibi birçok mineral bulunmaktadır.

Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

Mandalina, yoğun şekilde C vitamini içerdiğinden, kış aylarında grip, nezle olmanızı büyük ölçüde engeller. Aynı zamanda mandalina, kolesterolü dengeleme özelliğine sahiptir. Bu yüzden de damar tıkanıklığı riskini azaltmaktadır. Bağışıklık sistemi güçsüz olanlara bol bol mandalina yemeleri tavsiye edilir. Kırılgan saç yapısına sahip olanlar için de mandalina, son derece faydalı bir meyvedir. Saç hacmini güçlendirerek, saçın kırılıp kopmasını engeller. Cildinize de oldukça faydalıdır. Güneş ışınlarının zararlarından cildi korur ve onarır.

Diyet Yapanlar Mandalina Tüketmeli mi?

Diyet yapanlar mandalinayı rahatlıkla tüketebilirler. Bir mandalina 47 kaloridir. Son derece düşük kalori değerine sahip mandalina ile şeker ihtiyacınızı da kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Tatlı şeyler yemek yerine ara öğünlerde ve akşam saatlerinde mandalina tercih edilebilir. Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu gibi mandalinayı tüketirken de aşırıya kaçılmamalıdır. Diyet yapanlar, mandalina tüketerek kolaylıkla kilo verebilirler. Mandalinanın kilo vermede iki önemli etkisi vardır. Bir tanesi, mandalina içerisinde barındırdığı lif sayesinde mideyi tok tutar. Kişinin daha az yemesine olanak sağlar. İkincisi ise, bağırsakları hareketlendirir ve bağırsak sisteminin güzel çalışmasını sağlar. Metabolizması hızlı şekilde çalışan bireyler de kolaylıkla kilo verebilirler. Mandalinayı meyve olarak yemeyi tercih etmezseniz bile suyunu sıkarak da içebilirsiniz. Her hali oldukça faydalıdır. Kansere yakalanma riskini azaltır. Sinir sistemini düzenler. Kalp sağlığını korur ve kış aylarında kâbus olan grip enfeksiyonuna yakalanma riskinizi büyük oranda azaltır. Kan şekerini dengeleme özelline sahip olan mandalina, diyabet hastalarının da rahatlıkla tercih edeceği önemli bir besindir.

Kaynak: https://www.kackalori.com.tr/KacKalori/1-adet-mandalina