Kaç Kalori?

Kısır Kaç Kalori? Kısırın Besin Değerleri?

Kısır Kaç Kalori? Kısırın Besin Değerleri?

Altın günlerinin, arkadaş toplantılarının vazgeçilmezi olan kısır, oldukça faydalı besinler içermektedir. Misafir gelecekse evimize, ilk akla gelen hem aperatif hem de lezzetli mi lezzetli yiyecek türü kısırdır. Ancak kısır tüketimine oldukça dikkat edilmelidir.

Bir porsiyon kısır 178 kaloridir. Diyet yaparken de tercih edilebilecek olan kısırın kalori miktarı düşük olmayıp, dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.  İçerisinde birçok yeşillik ve baharat bulunduran kısırın içerisinde bulunan bulgur, sindirim sistemine, bağışıklık sistemine son derece fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda, yaptığımız yiyeceklerin gerekli fayda sağlayabilmesi için en önemli şartlardan biri de hijyene dikkat edilmesidir. Özellikle, yeşillikleri kısırın içerisine katarken, birkaç defa yıkamalı ve gerçekten temiz olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Toprak içerisinde yetiştiği için, bu besinlerde böcek, çamur olma ihtimali daha da artıyor.

Bulgurun ham maddesi buğdaydır. Oldukça fazla tüketilen bulgur, artık pirinci geçmiştir. Sofraların vazgeçilmezi haline gelen bulgur, içerisinde tüm B grubu vitaminlerini de barındırmaktadır. Çocuklardan yetişkinlere, herkes bulgur tüketebilir ve oldukça lezzetli olan kısırı da kontrollü şekilde yiyebilir.

Bulguru Muhazafa Etmek Zor mu?

Bulgurun sağladığı faydaların yanı sıra aylarca muhafaza edebilirsiniz. Doğrudan güneş görmeyen ve hava almayan kaplarda tutarsanız, bulgurunuzu rahatlıkla kısır yapıp tüketebilirsiniz. Gerekli şekilde koruduğunuzda, bulgurunuz hiçbir şekilde böceklenmeyecektir.

Kısır’ın İçerisine Hangi Besinler Katılabilir?

Kısır, her yöre de farklı olarak yapılsa da genel anlamda ince bulgurdan yapıldığı için özü aynıdır. Ancak siz kendi zevkinize göre kısıra istediğiniz birçok şeyi de ekleyebilirsiniz. Diyet yapıyorsanız, yeşilliği bol koymanızda fayda var. Taze soğan, kıvırcık, maydanoz, baharatlar, nar ekşisi, nane, turşu vs. daha istediğiniz ne varsa ekleyebilirsiniz. Karşınıza muhteşem bir lezzet çıkacaktır.

Diyet Yapanlar Kısır’ı Ne Kadar Süreyle Tercih Etmelidir?

Kısır 178 kaloridir. Bu miktar dikkate alınarak kısır tüketilmelidir. Haftada bir tercih edilebilir. Aynı zamanda bulguru biraz daha az tutup, yeşilliği daha fazla eklemenizde faydalı olacaktır. Kısır’ın içerisindeki bulgur ve yeşillikler sayesinde, kabızlık sorunu yaşamazsınız. Sindirim sisteminiz güzel çalışır. Çocuklara da çok baharatlı yapmamak kaydıyla kısır verebilirsiniz. Özellikle bulgur, zihinsel gelişimi büyük ölçüde destekler. Bol folik asit içerdiğinden, hamileler de rahatlıkla kısır yiyebilirler. Ancak baharatın ölçüsüne dikkat edilmelidir. Çünkü her baharat mideye yaramaz ve midenizi ağrıtabilir.

Kaynak: https://www.kackalori.com.tr/KacKalori/1-porsiyon-kisir