Kaç Kalori?

İçli Köfte Kaç Kalori?

İçli Köfte Kaç Kalori?

Doğu kültürünün vazgeçilmezlerinden olan ve artık Batıda da yaygın şekilde yapılan, sofraların sultanı diyebileceğimiz bir lezzetten bahsedelim: İçli Köfte. Dışı ayrı, içi ayrı lezzetlerden oluşan ve bir o kadarda faydalı bir besindir. Bir adet (100 gr) İçli köftenin kalorisi ise 232’dir. Bu kadar lezzetli olan içli köftenin kalori de azımsanacak gibi değildir. Ancak yemeden de olmaz. Kontrollü ve kalori hesabı yapılarak tüketilmelidir.

İçli Köftenin içerisinde bulunan her şey adeta bir şifa niteliğindedir. Bulgur, başlı başına ayrı bir lezzet olup, evimizden eksik etmediğimiz buğday ürünlerindendir. Bulgura bir de kıyma, soğan, baharat, salça eklenince, tadına doyamayacağımız İçli Köfte lezzeti ortaya çıkar. Bulgur, tok tutma özelliğine sahiptir ve içerdiği lif sayesinde sindirim sistemini ve bağırsak sistemini düzenler.

İçli Köfte’nin Faydaları Nelerdir?

İçli köfte, içerdiği çeşitlilik ile zengin bir besin yapısına sahiptir. İçerisinde bulunan kıymanın faydaları saymakla bitmez. Bulgur, içerisinde B12 vitamini hariç, diğer tüm B grubu vitaminlerini barındırırken, bulgura eklenen et ile de B12 vitamininin gelmesi ile tüm B grubu vitaminleri tamamlanmış olur. B12 vitamininin hafızaya son derece büyük etkisi vardır. Güçlü bir hafızaya sahip olmak için ve kas yapımızın kuvvetlenmesi için içli köfte tüketebiliriz. Bunun yanı sıra içerisinde bulunan et sayesinde yine, kemik yapımızı güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. İçli köfte’nin içerisinde bulunan et, protein bakımından zengin olduğu için, kilo vermek isteyenlere büyük destek sağlar. Tükettiğinizde uzun süre tok kalabilirsiniz.

Diyet Yapanlar İçli Köfte Tüketebilir mi?

İçli Köfte, hemen hemen herkesin sevdiği, zengin içerikli bir besindir. Tabi ki bu besini diyet yaparken de canımız içli köfte çekebilir. Bolca yemek isteyebiliriz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bir adet içli köftenin kalorisi 232’dir. Oldukça fazla kalori miktarına sahiptir. Dengeli ve kontrolü tüketmek gerekir. Ancak içerdiği protein miktarı ve tokluk hissi vermesi dikkate alındığında, vücudumuza enerji verecek ve dinç kalmamızı sağlayacaktır. Vücudun belli oranda demir alması gerekmektedir.  İçli köfte yediğinizde, vücudunuzun demir ihtiyacını rahatlıkla karşılayabileceksiniz.

İçli Köfte’nin İçerisinde Bulunan Soğanın Ne Gibi Faydaları Vardır?

İçli Köfte’nin içerisinde belli miktarda soğan da bulunur. Yemeklere lezzet kattığı gibi, İçli Köftenin de vazgeçilmezlerindendir. Son derece faydalı bir besin olup, kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda şeker seviyesini dengeler. Kemik sağlığına da büyük fayda sağlamaktadır.

Kaynak: https://www.kackalori.com.tr/KacKalori/1-adet-100gr-icli-kofte