Kaç Kalori?

Elma Kaç Kalori? Elma Besin Değerleri

Elma Kaç Kalori? Elma Besin Değerleri

Elma, dünyada en fazla tüketilen meyvelerin başında gelir. Bir elma 55 kaloridir. Elmanın birçok farklı çeşidi bulunmakla birlikte, oldukça faydalı bir meyve çeşididir. Aynı zamanda elmaların boyutu ve çeşitliliği de yetiştiği yere göre farklılık göstermektedir.

Elmanın faydalarını sayacak olursak, en başta sindirim sistemini rahatlatma özelliğinden başlayabiliriz. Kabızlık problemi yaşayanlar, sindirim sisteminin yavaş çalışmasından şikâyetçi olanlar için elma tam bir şifa kaynağı. Diyet yapanlar daha sağlıklı ve kolay şekilde kilo vermek için elmayı rahatlıkla tüketebilirler. Elmanın faydaları oldukça fazladır. Kalp sağlığını korur. Dişlerin temizlenmesine yardımcıdır. Yemeklerden sonra yenilen elma içindeki liften dolayı dişlerin temizlenmesine ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Elma, aynı zamanda beynimizi yeniler ve unutkanlığın ilerlemiş hali olan Alzheimer hastalığına yakalanma riskini oldukça aza indirir.  Romatizma rahatsızlığı yaşayanlar için de elma çok önemli bir besindir. Romatizma tedavisinde, elma tüketmeniz oldukça fayda sağlayacaktır.

Elmanın İçerisinde Bulunan Besin Değerleri Nelerdir?

Elma, içerisinde A, E, B6, C, K vitaminlerini bulundurmaktadır. İçerisinde yüksek oranda potasyum bulunur. Elma, içerisinde bulundurduğu C vitamini sayesinde hücreleri yeniler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Elmanın içerisindeki K vitamini ise kemikleri güçlendirir. Elmanın içerisinde bulunan ve önemli bir antioksidan özelliği olan A vitamini de enfeksiyonların vücuttan atılmasında büyük rol oynar. Aynı zamanda elmanın içerisindeki E vitamini sağlıklı bir cilt, saçlar ve tırnaklar için oldukça gerekli bir vitamindir. Elma, yağ, sodyum ve kolesterol içermez.

Elma Ne Zaman Tüketilirse Daha Çok Fayda Sağlar?

Elma, her zaman tüketilebilir. Oldukça faydalıdır. Ancak, aç karnına tüketildiğinde bağırsakları temizler ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.  Aynı zamanda yaşanan ishal problemlerini ortadan kaldırır.

Elma Tüketmek Diyabeti Engeller mi?

Elma tüketmek, diyabet riskini %28 oranında azaltmaktadır. Elma içerisinde lif bulundurduğundan, kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Bu durumda diyabet riskini azaltır.

Elma Zayıflatır mı?

Elmanın içerisinde tok tutma özelliğine sahip “pektin” maddesi vardır. Bu yüzden özellikle diyet yapanlar elma yediklerinde daha uzun süre yemek yemek istemezler. Bunun nedeni elmanın doyurucu özelliğe sahip olduğundan, tokluk hissi vermesidir. Daha uzun süre kendini tok hisseden kişiler, elbette daha kolay zayıflayabilirler. Aynı zamanda bu tok hissetme sürecinde, bağırsaklar temizlenir ve metabolizma iyi çalışacağından zayıflamaya da büyük katkı sağlayacaktır. Özellikle yemeklerden önce elma tüketmek, bağırsaklardaki bakteri oluşumunu engelleyeceğinden, sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmamızı sağlayacaktır.

Kaynak: https://www.kackalori.com.tr/KacKalori/1-adet-elma