Kaç Kalori?

Çiğ Köfte Dürüm Kaç Kalori?

Çiğ Köfte Dürüm Kaç Kalori?

Türk Kültürünün vazgeçilmezlerinden olan çiğ köfte hemen hemen herkesin sevdiği yiyecek türlerindendir. Bir çiğ köfte 260 kaloridir. Belki de yerken kilo aldırmayan hafif bir yiyecek olan çiğ köftenin 260 kalori olması, dikkatli şekilde tüketilmesi gerektiğini de göstermektedir.

Çiğ Köftenin İçerisinde Hangi Besin Değerleri Vardır?

Çiğ köftenin içerisinde yer alan kırmızıbiberde E ve C vitaminleri bulunmaktadır. Aynı zamanda çiğ köftenin içerisinde barındırmış olduğu acı pul biberde de oldukça fazla C vitamini vardır. Bu C vitamini miktarı o kadar çoktur ki portakalda bulunan C vitaminin 3 katı kadardır.

Çiğ Köftenin Faydaları Nelerdir?

Çiğ köfte, içerisinde birçok besin barındırır. Bu besinlerin birleşimi de çiğ köfteyi son derece lezzetli kılar. Lezzetli olduğu kadar da oldukça faydalı bir besin haline gelmektedir. İçerisinde bulunan bulgur, tok tutma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla çiğ köfte tüketildikten sonra bir süre acıkılmamasının temel sebebi bulgurdur. Ancak her besin gibi çiğ köftenin de fazla tüketilmesi kilo alımına sebep olur. Çiğ köfte, kolesterolün düşmesine büyük katkı sağlar. Diyet yapanların da tercih edebileceği hafif yiyeceklerdendir. Ancak bir dürümde 260 kalori olduğu hesaplanarak tüketilmeli ve gün içerisinde kalori hesabı ile beslenilmelidir. Çiğ köftenin içerisinde bulunan ceviz sayesinde, vücuttaki kanın pıhtılaşması engellenmiş oluyor. Çiğ köfte aynı zamanda etkili bir antioksidan özelliği görmektedir. İçerisinde bulunan kırmızıbiberde “fenolin” ismindeki madde oluşabilecek felç riskini büyük ölçüde önler ve kalp sağlığını korur. Çiğ köftede bulunan kırmızıbiberde “likopen” denilen bir madde bulunur. Bu madde vücudun birçok kanser hastalığına karşı direnç kazanmasını sağlar. Özellikle Doğu bölgesinde yaşayan insanların daha çok tercih ettiği çiğ köfte ile insanlar daha sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olmuşlardır. Bunun sebebi kırmızıbiberde bulunan A vitaminidir. A vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Kalp sağlığına ve damar rahatsızlıklarına iyi gelen çiğ köfte, içerisinde bulundurduğu ceviz ile oldukça faydalı bir besin halini almaktadır. Çünkü ceviz, vücudu kalp ve damar rahatsızlıklarından korur. Aynı zamanda ceviz, ani kan şekeri düşüşlerini engelleyerek, diyabet riskini de azaltır.

Diyet Yapanlar Çiğ Köfte Tüketmeli mi?

Çiğ köftenin içerisinde buğday da vardır. Çiğ köfte buğday ve bulgur sayesinde lif içeriri ve tok tutucu özelliğe sahiptir. Bundan dolayı kilo kontrolüne yardımcı olur ve diyet yapanlar da tercih edebilir. Ancak kalori hesabı yapılarak tercih edilmesinde fayda vardır.

Kaynak: https://www.kackalori.com.tr/KacKalori/1-adet-etsiz-durum-cig-kofte-3-cigkofteli