Kaç Kalori?

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur Pilavi Besin Değerleri

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur Pilavi Besin Değerleri

Anadolu’nun geleneksel yiyeceklerinden olan bulgur pilavı 260 kaloridir. Bulgur, oldukça faydalı bir besindir. Pirinçten daha besleyici olup, yüksek miktarda karbonhidrat değerine sahiptir. Küçük yaşlardan itibaren bulgur tüketen bireylerde birçok hastalığa yakalanma riski azalmaktadır. Aynı zamanda çocukların da tüketmesi gereken bulgur pilavı, zihinsel gelişim ve kemik gelişimini iyi derecede etkiler. Her besin için geçerli olan “fazla kaçırma” durumu, bulgur içinde geçerli olup, aşırı derecede tüketilmemelidir. Ancak belli öğünlerde bulgurun tercih edilmesi oldukça fayda sağlayacaktır.

Bulgurun İçerisinde Hangi Besin Değerleri Vardır?

Bulgur, buğdayın besin öğelerinden biri olmakla birlikte içerisinde çinko, kepek, krom ve magnezyum bulundurmaktadır. Aynı zamanda, selenyum ile B12 vitamini haricindeki tüm B vitaminleri bulgur pilavının içerisinde yer alır. Bulgur pilavı, lif açısından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bulgur pilavı tüketerek, özellikle hamileler vücudun ihtiyaç duyduğu folik asiti rahatlıkla karşılayabilirler. Bulgur, içerisinde yoğun şekilde folik asit bulundurmaktadır.

Bulgur Pilavının Faydaları Nelerdir?

Bulgur pilavı, içerisinde bulunan yüksek karbonhidrat değerinden dolayı, vücuda enerji veren özelliğe sahiptir. Özellikle, okul çağındaki çocukların tüketmeleri son derece faydalı olup, enerjik olmalarını sağlayacaktır.  İçerisinde lif bulundurduğu için kandaki yağ oranını düşürerek, kolesterolün kontrol altına alınmasına büyük destek sağlar. Bulgur pilavı, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olduğu gibi kabızlık probleminin de ortadan kalkmasını sağlar. Özellikle diyet yapanların rahatlıkla tercih etmeleri gereken bir besindir. Aynı zamanda bulgur pilavı tüketerek, bağırsak kanseri riskinizi de azaltabilirsiniz. Bulgur pilavı tükettiğinizde, uzun süre tokluk hissi sağlayacağından kilo almanızı da engellemiş olacaksınız. Aynı zamanda tokluk hissi verdiğinden, şeker hastaları da rahatlıkla bulgur pilavı tüketebilmektedir. Bulgurun içerisinde lif olduğu için, kan şekerinin ani şekilde düşmesini ve çıkmasını engeller. Kolesterol hastalığı olanlar da bulgur tüketerek, kolesterol değerlerini kontrol altına alabilir, damar sağlığının korunmasına destek sağlayabilirler. Belli yaştan itibaren yaşanan, damar tıkanıklığı sorunlarını, bulgur büyük oranda engellemektedir. Bulgurun içerisinde bulunan demir sayesinde, bulgur kan hücrelerinin sağlığını koruyarak, Anemi hastalığına yakalanma riskini azaltır. Kansızlık problemini ortadan kaldırır.

Bulgur Pilavı Tüketmenin Alzheimer Hastalığına Etkisi Var Mıdır?

Genellikle belirli bir yaştan sonra kişilerde, unutkanlık problemi başlayabilir. Basit unutkanlıklar olarak ortaya çıkan belirtiler ilerledikçe, hiçbir şey hatırlayamama ya da zaman zaman hatırlama durumunun yaşandığı Alzheimer hastalığı ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalar, bulgur pilavı tüketiminin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini son derece azalttığını ortaya koymuştur.

Kaynak: https://www.kackalori.com.tr/KacKalori/1-porsiyon-bulgur-pilavi