Diyet

Toksinlerden Arınma Diyeti

Toksinlerden arınma diyeti kullanılarak kilo vermek ve tercih edilen kiloya ulaşmak mümkündür. Fakat program içerisindeki besin maddeleri uzman diyetisyenler ve doktor denetiminde kullanılması ve program öncesi tam teşekküllü sağlık kuruluşunda gerekli sağlık testlerini yaptırmak şarttır. Toksinlerden arınmak hastalık oluşturacak birçok molekül ve hücrelerden kurtulmak işlemi olmaktadır. Birçok antioksidan madde içeren besin maddeleri yardımıyla toksinlerden kurtulmak mümkün olmaktadır. Toksinlerden arınma diyeti uygulama süresi olarak 1 ve ya 2 haftadan fazla uygulanmamalıdır. Yapılan program içeriğinde tüketilen besinlerin yanında spor, masaj, vücut bakımları, yürüyüş, sauna gibi faaliyetlerin yapılması toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.  

Toksinlerden arınma diyeti içerisinde kullanılacak toksin attırıcı meyveler ve sebzeler aynı zamanda sindirim sisteminin çalışmasını destekleyen seçenekler olmaktadır. Ayrıca tahıllar ve baklagiller lifli yapıları vitamin ve mineral içermeleri sayesinde toksin atma konusunda etkili olmaktadır.  

Toksinlerden Arınma Diyeti Nasıl Yapılır

  • Sabah: Armutlardan oluşan ve yanında tercihe göre seçilecek meyvelerden oluşan meyve kokteyli 
  • Öğle: Taze brokoli çorbası, sirke zeytinyağı, soya filizi ile hazırlanmış salata, kepek ekmeği ve meyve tabağı 
  • Ara öğün: Sebze kokteyli 
  • Akşam yemeği: Tercihe göre seçilecek sebze yemeği, bol yeşillikli salata, zeytin yağı ve sirke eklenerek, kepek ekmeği ve meyve salatası 
  • Gece: Tercihe göre seçilecek bir bitki çayı 

Toksinlerden arınma diyeti ile tüketilen bitki çayları özellikle sindirim sistemi acısından rahatlatıcı etkileri olan papatya ve nane çayı olmaktadır. Bu tür bitkiler sakinleştirici etki yaratırken aynı zamanda mide bulantısını ve mide kramplarını önleme konusunda etkili olmaktadır. Toksin attırıcı baharatlar olarak kullanılan kimyon, taze zencefil, kişniş, muskat ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.  Antiseptik ve kanser önleyici etkileri yanında intestinal bozuklukları da azaltıcı etki yarattığı görülen faydalar arasındadır. Toksinlerden arınma diyeti ile kullanılan yağ ve sirkeler olarak Ayçiçek yağı, badem yağı, zeytinyağı, susam yağı, fındık yağı, ceviz yağı gibi tatlandırıcı olarak kullanılan besin maddeleri E vitamini içermesinin yanında yağ asitlerini de vücuda alınmasında önemli etki göstermektedir. Bu tür kullanılan bitkisel yağlar kolesterol dengeleme konusunda da etkili olmaktadır. Sirke de asidik asit içermesinden dolayı en yüksek toksin attırıcı etkisiyle kilo vermenizi sağlayan unsurlardandır.